Teknik Bilgiler

Çelik Raf Montajı Nasıl Yapılır?

Genellikle depolarda tercih edilen çelik raf sistemlerinden civatalı çelik raf sistemlerinin montajı, basit gibi görünsede zaman gerektiren bir uygulamadır. İlk kez çelik rafın montajını yapacak kişiler için zor gelebilir.

Civatalı çelik raf sistemlerinin montajı ilk aşamada yerde yapılarak ayağa kaldırılmaktadır. L profillerin (çelik ayaklar) üzerinde bulunan deliklerin raf tablarının yanlarında bulunan deliklere denk getirilerek, civata ve somun ile sıkılması ile montaj tamamlanır. L profil (çelik ayaklar) üzerinde delik aks mesafeleri 2,5cm.dir. Çelik raf aralarındaki mesafeleri bunu baz alarak istediğiniz yüksekliğe ayarlayabilirsiniz.

Çelik raf tablalarının L profillere bağlantısında 5/16×15.lik civata somun kullanılmaktadır. Bunlar uygun anahtar ile sıkılabildiği gibi sıkma makineleri ile de daha sağlıklı montaj yapabilirsiniz. Tablaların ayaklara bağlantısı yapıldıktan sonra plastik tabanlar L profil ayakların altına çakılmalıdır. Tüm çelik raf tablalarının bağlantısı yapıldıktan sonra modül 2 kişinin yardımı ile ayağa kaldırılarak yerine yerleştirilir.

Tüm civatalı çelik raf sistemleri bu şekilde yerde bağlantısı yapılarak ayağa kadırılır ve yanyana koyulacak modüller birbirlerine yine civata somun yardımıyla bağlanır. Modüllerin tamamı yerine yerleştirildikten sonra duvardan bağlantısı da yapılmalıdır. Duvara bağlantıları, L profil ayaklar üzerinde bulunan deliklerin denk geldiği yerden duvara yerleştirilecek dubel yardımıyla yapılır. Duvara yerleştirilen dubele vida sıkılarak çelik raf modülleri sabitlenir.

Sabitlenme işlemi mutlaka yapılmalıdır. Yapılmaması halinde devrilme riski bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir