Teknik Bilgiler

Civatalı Çelik Raf ve Kullanım Alanları

Civatalı Raf, küçük çaplı depolarda çok tercih edilen ve bilinen bir raf sistemidir. Raf tabalalarının ayaklara bağlanması ile raf sistemi oluşur. Basit, kullanışlı ve kolaylıkla sökülüp tekrar montajının yapılabileceği civatalı raf sistemleri (çelik raf) oldukça ekonomiktir.

Raf sistemininde 4 adet L profilden oluşan ayaklar bulunmaktadır. Ayaklar taşıyacağı yüke göre 1,5mm yada 2mm kalınlıkta olabilir. çelik raf L profil ayaklar 40x40mm yada 40x60mm ebatlarındadır. Civatalı rafın ana omurgasını oluşturan L profil ayaklar üzerinde yatay ve dikey delikler bulunmaktadır. Bu delikler sayesinde raf tablaları ayaklara bağlanır ve istenilen raf aralığının oluşmasında büyük rol oynar.

Civatalı raf tablalarının ise farklı ölçü ve kalınlıkları bulunmaktadır. Yükünüzün ebatlarına göre istediğiniz ölçüyü tercih edebilirsiniz. Raf tablaları 0,70mm kalınlığından başlayarak 2mm kalınlığına kadar çıkabilir. Raf tablaları ve profl ayaklar DKP özelliğindeki paket yada rulo saçların işlenmesinden oluşmaktadır. Delik delme ve büküm işlemlerinin yapılnası sonucu tablalar ve profil ayaklar oluşmaktadır. Civatalı raf tablalarında bulunan delikler sayesinde de L profil ayaklara bağlantısı yapılır. Ayak yükseklikleri 200cm, 250cm ve 300cm olabilir.

L profil ayakların civatalı raf sistemindeki raf tablalarına bağlantısı civata-somun ile yapılmaktadır. M13 civata somun kullanılmaktadır. 13.lük civata başlı anahtar yada özel vidalama aletleri ile sıkma işlemi yapılır. Civatalı raf sisteminin mutlaka duvara bağlantısı yapılmalıdır. Deprem yada olası bir sarsıntıda modülün düşme riskini ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Civatalı raf sistemini oluşturan L profil ayaklar ve raf tablaları mutlak surette elektrostatik toz boya uygulamasından geçmiş olması gerekir. Ürünlerin boyama işlemine girmeden önce yağ alma ve pasivasyon işlemlerinden geçmesi gerekir. Bu işlemin yapılmadan boyama işleminin yapılması, ürünlerin kısa süre sonra paslanmaya başlaması kaçınılmaz bir son olur. Bizler elektrostatik toz boya ugulamasında RAL 7046 GRİ rengini kullanmaktayız. Adetli imalatlarda farklı renk alternatifleri de olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir